Gå till sidans huvudinnehåll

Elcyklist?

I foajén finns möjlighet att låsa in och ladda ditt cykelbatteri när du besöker oss. Antalet platser är dock begränsat. Observera att det p.g.a. säkerhetsskäl inte är tillåtet att ta in cykelbatterier i salongen eller garderoben.

Åk gärna kollektivt

Framkomligheten runt GöteborgsOperan är begränsad för biltrafik. Var ute i god tid om du väljer att ta bilen.

Sök ditt bästa alternativ för resa med kollektivtrafiken på Västtrafiks webbplats

Alldeles intill operahuset finns busshållplatsen Operan och inom kort avstånd även buss- och spårvagnshållplatsen Lilla Bommen. Älvsnabben har också ett stopp nära oss. Både Nils Ericssons bussterminal och Centralstationen ligger på ca 10 minuters gångavstånd. 

Parkering

Just nu pågår ombyggnation i området som påverkar framkomligheten och tillgång till parkering. Vi rekommenderar att du parkerar i P-hus Nordstan. Parkeringsplatser för rörelsehindrade finns inom 60 m från huvudentrén – observera att avståndet kan skifta beroende på ombyggnationen i området.

Karta

 

Entré

Publikentré

Publikentré från Operagatan, mittemot busshållplatsen Operan.

Personalentré

Personalentré och leveranser från Christina Nilssons gata, nära S/S Marieholm.